آبشار شوی

آبشار شوی – منحصر به فردترین آبشار خاورمیانه
در مناطق جنوبی کشورمان، در قلب رشته کوه های زاگرس، طبیعتی بکر قرار دارد که شکوه زیبایی های خلقت را در خود حفظ کرده است. این طبیعت آبشاری تماشایی به نام آبشار شوی را در آغوش گرفته که با به نمایش گذاشتن سقوطی شکوهمند، دلبری می کند.
نام آبشار شوی در زمره ی زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد و ارتفاع ۸۰ متری و عرض ۷۵ تا ۸۵ متری آن سبب شده تا از نظر بزرگی به عنوان یکی از منحصر به فردترین آبشارهای طبیعی خاورمیانه محسوب گردد. در بدنه ی آبشار، خروجی هایی وجود دارد که آب را با فشار به بیرون هدایت می کنند. آب پس از سقوط از ارتفاع به صورت پله پله در مسیری پوشیده از خزه های سبز جریان می یابد تا به رودخانه برسد.
به دلیل همین ویژگی های ارزشمند، نام آبشار شوی به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی و اولین اثر ملی خوزستان، از تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.
در مسیر آبشار شوی:
آبشار شوی خودش را در میان طبیعت پنهان کرده است و برای رسیدن به آن باید کمی سختی را به جان بخرید، اگر بخواهید با وسیله نقلیه به دیدن این شاهکار طبیعت بروید جاده شما را به نزدیکی آبشار می رساند اما از آن پس باید پیاده روی در مسیری کوهستانی و پرپیچ و پر شیب را تجربه کنید. البته دست نقاش طبیعت به حدی هنرمندانه این مسیر را آراسته است که شاید احساس خستگی کمی بی معنا برسد. می توانید از همان ابتدا قید وسیله نقلیه تان را بزنید و با قطار خودتان را به آبشار شوی برسانید که البته باید بدانید ۲ تا ۳ ساعت به زمان پیاده رویتان افزوده می شود.
همه چیز به شما بستگی دارد:
بسته به اینکه از چه مسیری راهی آبشار شوی شوید، جلوه های متفاوتی انتظار شما را می کشند. از دره های سرسبز گرفته تا آبشارهای کوچک و بزرگ که با زمزمه ی آب شما را همراهی می کنند، همه و همه به روح شما جانی تازه می دهند و خستگی را از تنتان به در می کنند.
شاید همین دور از دسترس بودن است که بکر ماندن این طبیعت را تضمین می کند تا آبشار شوی تا ابد پاک و زیبا باقی بماند. تا چند صد متری آبشار هیچ اثری از آن وجود ندارد تا اینکه با عبور از آخرین پیچ این منطقه ی کوهستانی به ناگاه آبشاری خارق العاده خودش را به شما می نمایاند. زمزمه ی آب و وزش نسیم خنک آرامش را جایگزین تمام خستگیتان می کند و شما را به تحسین چنین اثری وا می دارد
آبشار شوی دوم/ تکرار شکوهمند سقوط:
همه چیز به زیبایی و شکوه یک آبشار ختم نمی شود. کافیست کمی از جلوه های تماشایی شوی دل بکنیم و از آن دور شویم تا پس از ۳۰ دقیقه کوهپیمایی، کمی آنطرف تر آبشاری دیگر، تصویری تازه را در ذهنمان نقش کند. آبشاری که همه آن را به نام آبشار شوی دوم می شناسند اما شکل آن بسیار متفاوت از آبشار اول است. گویی این دو فرزند طبیعت همچون دو قلوهای ناهمسان در کنار یکدیگر به اجرای نمایشی تکرار نشدنی پرداخته اند.
تصاویر کم نظیری در این طبیعت به چشم می خورند که می توانند توسط شما ثبت شوند و تجربه ای تازه از عکاسی را بایتان به ارمغان بیاورند.
لمس قطرات آب و آب بازی دیگر فعالیتی است که می تواند برای لحظاتی شما را از همه ی دغدغه هایتان دور کند و خاطره ای خوش را به شما هدیه دهد.
با بردن لوازم و وسایل لازم می توانید روزی را در کنار آبشار شوی بگذرانید و پیک نیکی متفاوت را تجربه کنید.
در پایین آبشار شوی دوم، حوضچه ای وجود دارد که به دلیل عمق مناسب و موقعیت خوبش می توانید در آن شنا کنید.
گشت و گذار در طبیعت اطراف این فرصت را به شما می دهد که مناظر تازه ای را کشف کنید و آنها را به خاطر بسپارید.
در محل خروجی آبشار غاری دیده می شود که به نقل از محلی ها، کیلومترها طول دارد. البته بدون ابزار و ادوات غارنوردی و آشنایی به اصول اولیه نباید وارد آن شوید اما اگر تجهیزات لازم را دارید بازدید از آن خالی از لطف نیست.
اگر علاقه مند به کوهنوردی هم باشید می توانید لذت صعود به کوه های اطراف آبشار شوی را برای خود رقم بزنید.
پوشش گیاهی و جانوری اطراف آبشار شوی:
در اطراف آبشار شوی درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم، بلوط و سایر درختان اقلیم زاگرسی دیده می شوند و در زیر آبشار و دیواره های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست، فرصت رشد پیدا کرده اند. منطقه ای که آبشار در آن قرار گرفته است از جاندارانی همچون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی میزبانی می کند.
دیدنی های اطراف:
در سفر به آبشار شوی، می توانید از دیدنی های دیگری نیز لذت ببرید:
* روستای زیبای نور آباد با باغ های زیبای انار، آبشاری حدودا ۲۰ متری، چشمه های متعدد و منظره ی دیدنی کوه های لنگر
* روستای تاریخی لیوس با معماری خاص و جالب
* آبی بیکران دریاچه زیبای شهیون
* دره کاید با مناظر بهشت گونه