بازارچه صنایع دستی

صنایع دستی شوشتر

بازارچه صنایع دستی شوشتر

از انجایی که شوشتر کرسی خوزستان بوده و گمرک در این شهر قرار داشته دارای کاروانسراهای متعدد می باشد.یکی از معروفترین کاروانسراها کاروانسرای افضل است که امروزه بعنوان بازراچه صنایع دستی شوشتر فعالیت می کند.
این بازارچه صنایع دستی (کاروانسرای افضل)  توسط خاندان افضل در ضلع غربی خیابان طالقانی در دوره قاجاریه ساخته شده است. خاندان افضل که از خانواده‌های معروف و قدیمی شوشتر هستند اغلب به شغل تجارت مشغول بوده اند و این محل در گذشته مرکز توزیع غله بوده است.
بازارچه صنایع دستی شوشتر (کاروانسرای افضل) به سبک معماری سنتی بصورت دوره ساز بنا شده و شامل یک طبقه یا شبستان زیر زمین می باشد، کاروانسرای افضل یکی از سالم ترین کاروانسراهای شوشتر بوده و تا حد زیادی از دخل و تصرفات مصون مانده است.
کاروانسرا تا دوره پهلوی دوم به کار خود ادامه می داد اما به مرور زمان نقش تجاری خود را با توسعه راهها، گسترش و پیشرفت حمل و نقل و رونق اهواز به عنوان مرکز استان از دست داد. این مکان بعدها به عنوان انبار استفاده شد و در سالهایی متروک ماند.
در حال حاضر کاروانسرای افضل بزرگترین مرکز تولید صنایع دستی شوشتر و استان خوزستان به شمار می رود و صنعتگرانی در رشته های مختلف هنری در آن فعالیت دارند.
کاروانسرای افضل به شماره ۷۹۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.