تشکوه

تشکو

تشکوه ، کوه همیشه سوزان خوزستان
سرزمین مان ایران جاذبه های زیادی را در خود جای داده که بعضی از آن ها عجیب و غیر قابل باورند. برای دیدن یکی از عجیب ترین جاذبه های ایران باید راهی استان خوزستان شوید، در اینجا کوهی آتشین را می بینید که همیشه در حال سوختن است و تماشای آن در هنگام شب می تواند یکی از به یاد ماندنی ترین تصاویر را برایتان خلق کند. این کوه آتشین مدت هاست که به نام «تشکوه» معروف است و گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.
اگر در هنگام شب در این مسیر باشید تشکوه چنان درخشندگی خیره کننده ای دارد که امکان ندارد چشم هایتان به آن خیره نماند.
روشنی آتش تشکوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند.
تشکوه از مهمترین جاذبه های استان خوزستان است و در لیست آثار ملی ایران هم قرار دارد. همانطور که گفتیم اسم کوه، تشکوه است و به زمان محلی تشکوه یعنی کوه آتشین . تش در زبان محلی به معنای آتش است و به دلیل همین شعله‌های کوچک و بزرگ آن را تشکوه نامیده‌اند.

تشکوه زمان های زیادی است که از صبح تا شب می سوزد و جاذبه ای بدیع را خلق کرده است.
حتما برایتان این سوال پیش آمده که دلیل آتشین بودن این کوه چیست؟ و چه منبع سوخت تمام نشدنی ای دارد که همیشه به سوختن ادامه می دهد؟ کارشناسان زمین شناسی معتقدند که علت آتشین بودن کوه این است که در زمین گوگرد وجود دارد و از طرفی گاز طبیعی از عمق لایه های زمین به سطح زمین متصاعد می شود. گازهای هیدروکربوری از هر شکافی که بر روی زمین وجود داشته باشد به بیرون می آیند و آتش می گیرند. هر چند که این آتش در تمام مدت شبانه روز بر روی سطح کوه وجود دارد اما در شب بیشتر از هر زمان دیگری دیده می شوند. در نزدیکی تشکوه گاز زیادی در هوا متصاعد شده و برای همین نباید هیچ آتشی در این ناحیه روشن شود . اگر خیال دارید که برای دیدن تشکوه این جاذبه منحصربفرد راهی این منطقه شوید باید بدانید که برای رسیدن به اینجا به کمک راهنمای محلی نیاز دارید.