حسینیه و مدرسه شیخ

حسینیه و مدرسه شیخ شوشتر

از ویژگی‌های مهم این حسینیه «بست بودن» آن بوده است.  بست بودن به این معناست که در بعضی اماکن مذهبی زنجیری روی ورودی آن‌ها آویزان بود و دو طرف این زنجیر گرفته شده و وسط آن بالا رفته است. اگر حکومت آن زمان به کسی معترض و او به حسینیه پناهنده می‌شد، کسی اجازه نداشت او را در آنجا دستگیر کند، مگر آن‌که خودش بیرون بیاید.

مالکیت این بنا به صورت خصوصی میباشد که مالک آن خاندان شیخ میباشند  و مدیریت امور حسینیه زیر نظر خاندان شیخ و توسط مردم (حاج محمد رحیمی , حاج محمد و حاج ناصر  دهدارباشی) انجام میگیرد.

حسینیه و مدرسه حاج شیخ از اجزاء ارسن حاج شیخ جعفر شوشتری میباشد که واقع در بافت کهن محله پل خراطون یا میدان شیخ شهرستان شوشتر قرار گرفته است.

این مجموعه شامل مسجد , حسینیه , مدرسه, خانه تاریخی شیخ و چندین ساباط بوده که در این نقطه از شهر ساخته شده اند. مدرسه و حسینه در مجاورت خانه و مسجد مذکور بدلیل سهولت ارتباطات بنا گردیده است .

این بنا از چهار لایه ارتفاعی تشکیل شده است: بام ؛ طبقه‌ی هم‌کف ؛ شبستان و شوادان ؛

طبقه همکف اصلی ترین قسمت این بنا میباشد چرا که تمامی عناصر معماری مربوط به این بنا در این قسمت میباشد. در شبستان هم شاهد یک سری سازه و تزیینات میباشیم که تزینات آجر و گچبری میباشند.

شوادان حسینیه  از زیباترین شوادان‌های شوشتر است این شوادان با تزیینات آجری آراسته شده است و در فصول گرم سال از آن برای نماز خواندن و تجمع‌ها استفاده می‌شد.

این بنا  داری دو ورودی میباشد که یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی قرار دارند .