خوراکی ها

خوراکی ها

کلوچه‌های سنتی شوشتر:
یکی از مشهورترین و خوشمزه‌ترین نوع کلوچه‌ی خانگی و بومی است که طرفداران داخلی و خارجی زیادی دارد.
طعم بی‌نظیر خرما، عطر دلنشین زیره و تردی و طراوت کلوچه های شوشتر از علل محبوبیت بی‌اندازه‌ی آنها می باشد.
شوشتری ها چند نوع کلوچه برای اعیاد مذهبی، عید نوروز، مراسم عروسی و دیگر مراسم سنتی تهیه می کنند که عبارتند از:
۱- تافتون
۲- شکری
۳- تقکی
۴- خرمایی
۵- سالی
مواد اولیه برای تهیه کلوچه های سنتی شوشتری تقریبا یکسان است که شامل آرد، روغن، زیره و رازیانه می شود. برای کلوچه شکری، در خمیر کلوچه شکر هم اضافه می شود. نوع تافتون بدون شکر است و از کنجد محلی برای تزیین آن استفاده می کنند.
و برای نوع خرمایی، خرما و زنجبیل میان کلوچه ها می گذارند. کلوچه سالی نیز همراه با حلوا سرو می شود و بیشتر در مراسم عروسی مورد استفاده قرار می گیرد.
لازم به ذکر است که این کلوچه ها فقط مخصوص شوشتر بوده و با انواع مشابه خود در دیگر شهرها، در شکل و مواد اولیه تفاوت دارند.

 

ارده:
یکی از سوغاتی ها و محصولات صادراتی شوشتر ارده بسیار مرغوب آن است. ارده یک ماده مغزی است که از کنجد تهیه می گردد. ارده شوشتر به رنگ قهوه ای روشن است چرا که از کنجد خام تهیه می شود. معمولا ارده با خرما میل می شود. میزان مصرف این ماده بستگی به ذائقه شما دارد.
ارده، تقویت کننده و دیر هضم است. ارده شوشتر محصولی است که به سایر استان ها و کشورها نیز صادر می گردد.ارده دارای ۱۷ خاصیت می باشد.

ترشیجات و لبنیات:
ترشیجات و لبنیات سنتی شوشتر آن قدر شناخته شده است که از همه جای ایران برای خرید به شوشتر می‌آیند تا هم در این سفر آثار تاریخی و سازه‌های جهانی آبی – تاریخی شوشتر را از نزدیک ببینند و هم با دست پُر در پایان سفر خود از شوشتر بروند.

حدود ۱۰ نوع انواع ترشیجات محلی و حدود ۸ نوع انواع لبنیات محلی از ویژگی‌های خاص و انحصاری شهرستان تاریخی شوشتر است که توانسته توریست‌ها را به این شهر زیبا و دیدنی بکشاند.
ترشیجاتی مانند ترشی سیر، لگجی، بندری، موسیر و مخلوط، ازجمله پرطرفدارترین ترشیجات بین مهمانان و توریست‌ها است.

لبنیات:
لبنیات محلی شوشتر که اکثرا از شیر گاومیش تهیه می شود هم طرفداران خود را دارد، انواع لبنیات محلی مثل ماست محلی، دوغ محلی، ماست موسیر، شیر، شیر برنج، کره محلی، روغن محلی و سرشیر در شوشتر تولید می‌شود و بسیاری از افراد محلی و توریست‌ها از این محصولات به‌خوبی استقبال می‌کنند.

مربای زردک:
زردک یا جزر، نوعی از هویج ایرانی است که دارای کلسیم و فسفر زیادی است. زردک باعث استحکام استخوان‌ها شده و در فصل زمستان قابل برداشت است. زردک برای درمان کم‌خونی بسیار مؤثر بوده و در درمان بیماری‌های زیادی کمک‌کننده است.مربای زردک در سفره صبحانه شوشتری ها جایگاه ویژه ای دارد.

حلواشکری و حلوا سیلونی:
تولید حلواشکری در شهرستان شوشتر سابقه ای دیرینه دارد که بعنوان قطب حلوا شکری ایران نام گرفته و در حال حاضر با همین نام و در کارگاههای سنتی توسط استادکاران با تجربه تولید می شود. انواع مختلفی از این محصول در شوشتر تولید می شود. از جمله می توان به حلوا سیلونی شوشتر اشاره کرد. این حلوا تقریبا شبیه به حلوا ارده است که به جای استقاده از شیره کشمش از شیره خرما استقاده می شود. چون در شوشتر به شیره خرما سیلون گفته می‌شود این حلوا را حلوای سیلونی نامیده اند.
این خوراکی امروزه در طعم‌های مختلف و بسته‌بندی‌های گوناگون در ایران تهیه و به بازار عرضه می‌شود. این خوراکی از خوراکی‌های مقوی و پرکالری و کم‌حجم محسوب شده و تنها در ایران و چند کشور دیگر تولید می‌شوند.
انواع دیگر حلوا شامل حلوا کنجد و حلوای قبیط از جمله حلواهای پرطرفدار در بین گردشگران داخلی و خارجی هستند.

حلوا قبیط: 
حلوا سفید یا قبیت از سفیده تخم مرغ وشکر وچوبک (نوعی ریشه یک درخت بومی)درست شده که مردم قدیم در شوشتر باروغن حیوانی مصرف میکردند وهمراه با نان داغ محلی یک وعده غذایی پر کالری بود.

فراورده های عطاری و ادویه جات: 
در بازار سنتی شوشتر قسمتی وجود دارد به نام راسته عطارون ( صنف عطاران) که عطاران قدیم با تجربه ای که از اجداد خود دارند طبابت میکنند و شما می توانید تمام محصولات و فراورده های عطاری که به صورت سنتی و دست ساز هستند را با کیفیت بسیار بالا خریداری کنید. همچنین ادویه جاتی که ارائه می شود طرفداران بسیار زیادی از سراسر ایران و حتی گردشگران خارجی دارد.