دریاچه شهیون

شهیون

این دریاچه، یکی از زیباترین دریاچه های ایران، در ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک و پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و چهره زیبایی به منطقه شهیون بخشیده. این دریاچه زمینه مساعدی جهت انجام ورزش های آبی از جمله قایقرانی، اسکی و شنا و … به وجود آورده. وجود چند جزیره کوچک و بزرگ که روی آن ها انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی به چشم می خورد، جلوه خاصی به دریاچه داده، به گونه ای که جزیره بزرگ، وسط دریاچه با مساحتی بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع، چشم انداز زیبایی رو به وجود آورده.

بر روی این جزیره درختان کنار، بادام کوهی، کلخنگ و بید و همچنین جانوران کوچکی همچون روباه و خرگوش در کنار پرندگان زیبایی مانند تیهو و کبک و پرندگان دریایی، حیات وحش بی نظیری رو به وجود آورده. این جزیره به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین آن، شرایط مناسبی رو جهت احداث مراکز تفریحی و اقامتی و جذب گردشگران به منطقه فراهم آورده. در این دریاچه انواع آبزیان پرورش داده می شوند به همین دلیل در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی می باشد.

شگفتی‌های دریاچه شهیون

این دریاچه در استان گرمسیر خوزستان قرار دارد، اما ماهی قزل‌آلا که که یک ماهی سرد آبی است، در این دریاچه زندگی می‌کند. قزل‌آلای رنگین کمان از ماهی‌های غیربومی دریاچه سد دز محسوب می‌شود با توجه به اینکه این نوع قزل‌آلا (در مقایسه با انواع دیگر این ماهی) تحمل بیشتری نسبت به دمای محیط دارد، در این دریاچه چند سال قبل رهاسازی شده و اکنون توانسته خود را با شرایط محیطی آن سازگار کند. لازم به توضیح است که دریاچه دز بسیار بزرگ بوده و نقاط گوناگون آن دارای دماهای متفاوت است، زیرا در بعضی نقاط جریان‌های خنک فصلی از ارتفاعات منطقه وارد می‌شود یا چشمه‌های زیرزمینی از بستر دریاچه می‌جوشد، این عوامل باعث کاهش دمای قابل توجه آب نسبت به محیط اطراف شده است. همین امر موجب شده تا محیط مساعدی به‌عنوان زیستگاه ماهی قزل‌آلا مهیا شود.