دشت سوسن

دشت سوسن

دشت سوسن گل های سرخ رنگ در دل دشت
دشت سوسن” قطعه ای از بهشت
اگر می‌خواهید تکه‌ای از بهشت را ببینید حتما به دشت سوسن در ایذه سفر کنید. از نظر من یکی از زیباترین و بکرترین مکان‌هایی است که به دور از هیاهو و ترافیک و دود و شلوغی؛ می‌توانید چند روزی را به زندگی در طبیعت و آرامش آن بگذرانید. این دشت منظره‌ای بس حیرت‌انگیز دارد که کلمات نمی‌توانند وصفش کنند؛ به چشم باید زیبایی‌هایش را دید.
ایذه یکی از شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری خوزستان به شمار می‌رود که قدمت‌اش به ۴۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد و بیشتر شهرتش را به نگار کنده‌های سنگی و صخره‌ای مدیون است.
دشت سوسن دشت وسیع و زیبایی است که رود کارون درست از میان آن می‌گذرد و زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند. خاک این منطقه به خاطر عوامل اقلیمی و آب مناسب بسیار حاصلخیز است و مردم محلی در آن درختان میوه مانند انار و انجیر و همچنین برنج می‌کارند. برنج منطقه دشت سوسن را به نام «برنج سوسن» و به خاطر عطر و بوی بی‌نظیرش می‌شناسند. زندگی در این منطقه در اندازه‌ای توصیف نشدنی جریان دارد. محال است به دشت سوسن در شمال خوزستان بروید و مسحور زیبایی‌ طبیعی آن نشوید.
طبیعت بی‌نظیر دشت سوسن مخصوصا در فصل بهار توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اغلب گردشگران و طبیعت گردان در نوروز میهمان این دشت زیبا می‌شوند تا روزها از دیدن مناظر سرسبز و شقایق‌های آن لذت ببرند و شب‌ها هم به تماشای آسمان پرستاره‌اش بنشینند.
روستاهای قدیمی متعددی در دشت سوسن وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها «ثریا» است. خانه‌های ثریا با ساختاری پلکانی ساخته شده‌اند و به همین خاطر به نام ماسوله خوزستان شهرت دارد. یکی از نکات جالب‌توجه در دشت سوسن ، گورستان‌های قدیمی آن است. جالب است بدانید قدمت این بناهای تاریخی در خوزستان به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. این گورستان‌ها به نام شیر سنگی معروف شده‌اند چراکه گذشتگان به رسم احترام شیرهای سنگی را به‌عنوان نماد شجاعت بر مزار جنگجویانشان نصب می‌کردند.