دشت شیمبار

شیمبار

شیمبار (شیرین بهار) دشتی زیبا در خوزستان
شیمبار یا شیرین بهار جلگه ای گرمسیری در مرز استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری و در ۱۰۰ کیلومتری مسجد سلیمان قرار دارد. این دشت که ده هزار نفر، جمعیت پراکنده ی روستایی و عشایری دارد، یکی از زیبا ترین مناطق طبیعی و تفریحی ایران است.
منطقه ی گردشگری شیمبار از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا است که در ۴۵ کیلومتری شهر قلعه خواجه و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و ۲۲۰ کیلومتری اهواز قرار دارد. این منطقه بیش از ۵۰ هزار هکتار مساحت دارد. دشت زیبای شیمبار از یک طرف در دامنه ی کوه دلا قرار دارد. چشمه های متعدد، آبشارهای زیبا، رود شیمبار و جنگل های پوشیده از درختان بلوط، بادام، بوته های وحشی، انواع قارچ و مرکبات، انگور کوهی، توت، انار و سیب، از جلوه های بی نظیر طبیعت در این منطقه هستند.
منطقه ی گردشگری شیمبار:
از طرف دیگر، کوه های سر به فلک کشیده ی این منطقه که پوشیده از گل ها و بوته های متنوع هستند، بهترین انتخاب برای کوه نوردی هستند. حیات وحش دشت شیمبار نیز جالب توجه است و به زیبایی طبیعی این منطقه افزوده است. رود شیمبار که در این دشت جریان دارد، زیبایی آن را دوچندان کرده است. چشمه های زیادی نیز در گوشه وکنار دشت وجود دارند.
پوشش گیاهی شیمبار:
پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان بلوط، بادام کوهی، مهلو، ارزن، افرا، اسفندان، بنه، کلخنگ و جاز است. دشت جنگلی شیمبار درختان خودرویی مانند توت، سیب، انگور و انجیر دارد.
حیات وحش شیمبار:
در گذشته انواع خرس، گرگ، کفتار، گله های گراز و پرندگان شکاری مانند عقاب و کرکس در این منطقه زندگی می کردند به نحوی که هر کسی جرات وارد شدن به قلب جنگل شیمبار را نداشت.
مردمان محلی شیمبار:
مردمان شیمبار و اطراف آن، ایلات کوه نشین بختیاری هستند که قرن ها به دامداری و کشاورزی در این منطقه مشغول هستند. این عشایر صنایع دستی و تولیدات دامی متعددی دارند از جمله چوقابافی، گلیم بافی، قالی بافی، لباس های محلی، پنیر محلی، کره محلی، روغن محلی، کشک، قارا، عسل و نان تیری.
بازی های محلی اهالی منطقه شیمبار شامل چوکلی بازی، الختر، اسب سواری، تیراندازی هستند که کودکان و بزرگسالان آنها را به مناسبت های مختلف بازی می کنند. جمعیت این منطقه متغیر است. از غذاهای سنتی این منطقه می توان به کباب بختیاری، اوترشی، اوبسور، موسیر و قارچ سرخ شده، گرده و توچری اشاره کرد.
آثار باستانی و جاذبه های طبیعی شیمبار:
کتیبه ها و آثار باستانی متعدد، خبر از قدمت این منطقه می دهند که به دوران اشکانیان برمی گردد. سنگ نگاره های تنگ بتا یکی از این آثار باستانی است.

تالاب شیمبار:
تالاب شیمبار در منطقه ی حفاظت شده ی شیمبار و در امتداد رشته کوه های زاگرس قرار دارد. این تالاب به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات استان خوزستان تحت تاثیر آب و هوای کوهستان است و آب و هوایی معتدل و بارش فراوان باران به ویژه در پاییز و زمستان دارد. گونه های بسیاری از پرندگان مانند پلیکان، چلچله، کشیمیان و… در تالاب شیمبار زندگی می کنند.
راه های دسترسی شیمبار:
مهم ترین راه دسترسی به منطقه از شوشتر، مسیر جدید مسجدسلیمان به شهرکرد است که در حال حاضر تا ابتدای منطقه به صورت آسفالت شده است و داخل منطقه نیز در حال زیرسازی و آسفالت کاری است. داخل منطقه، راه های شنی روستای وجود دارد. مسیر دیگری از بخش اندیکا به سمت بخش بازفت امتداد دارد و از وسط منطقه می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت و قسمت هایی از آن شنی است.
مسیرهای مال رو و فرعی نیز وجود دارند که با پیاده روی امکان تردد در آنها و مشاهد ه ی طبیعت اطراف وجود دارد. شیرین بهار به دلیل برخورداری از طبیعت بکر و زیبا و هم جواری آن با آثار تاریخی و فرهنگ قومی، یکی از بهترین مقاصد گردشگری چه برای مسافران داخلی و چه برای گردشگران خارجی است.