شادگان

تالاب شادگان | جاذبه ای جهانی در ایران (ونیز ایران)
تالاب شادگان یکی از معدود تالاب هایی است که در فهرست میراث طبیعی یونسکو قرار دارد و دارای ارزشی جهانی می باشد.
– این تالاب یکی از زیستگاه های حیات وحش ایران می باشد که جانداران و پرندگان بسیار کمیابی را در خود جای داده است.
– دو روستا در میان این تالاب قرار دارند که به ونیز های ایران مشهورند و دیدن آنها یکی از جذاب ترین فعالیت های این سفر است.
تالاب شادگان به واسطه ی قرار گرفتن در شهرستان شادگان به این نام خوانده می شود اما نام های دیگری همچون خوردورق، دورقالفرس، هور الدورق یا هور الفلاحیه نیز به آن اطلاق می گردد.
دیدنی ها و تفریحات ونیز ایران:
در سفر به تالاب شادگان یا همان ونیز ایران چندین فعالیت لذت بخش انتظار شما را می کشند:
۱- قایق سواری در ونیز ایران:
در حاشیه تالاب قایق های موتوری در انتظارند تا شما را به یک گردش به یاد ماندنی در میان آب های ونیز ایران ببرند و مناظر دیدنی آن را نشانتان دهند. قایقرانان، جوانانی هستند که در همان محل زندگی می کنند و آشنایی خوبی با منطقه دارند پس می توانید به آنها اعتماد کنید و مطمئن باشید که هیچ جلوه ی دیدنی را از دست نمی دهید.
۲- بازدید از ونیز ایرانی:
۲ روستا دقیقا در میان آبهای تالاب قرار گرفته اند و به ونیز های ایران شهرت دارند. رفت و آمد در میان آنها تنها با قایق میسر است و جلوه های زندگی روستایی در آنها بسیار جذاب و تماشایی است. این روستاها صراخیه و رگبه نام دارند و کاملا مشابه یکدیگرند. در این روستاها خانه هایی از خشت های بزرگ و کوچک که با دستان صاحبانشان ساخته شده اند به چشم می خورند و سادگی و صفای خود را در معرض نمایش می گذارند.
۳- پرنده نگری در ونیز ایران:
ونیز ایران یا همان تالاب شادگان میزبان انواع و اقسام پرنده های بومی و مهاجر است که بیشتر آنها از کمیاب ترین پرندگان جهان به شمار می روند. کافیست به هنگام پاییز و زمستان راهی این تالاب شوید و در سکوت و آرامش به تماشای آنها بنشینید.
۴- عکاسی در ونیز ایران:
مناظر و چشم انداز های طبیعی، کلبه های ماهیگیری، مردمان پر تلاش، لباس های محلی، فرهنگ غنی و آداب و رسوم متفاوت مردم جنوب همه و همه می توانند سوژه های عکاسی شما باشند و به بهترین یادگاری سفر شما تبدیل گردند.
شهرت تالاب شادگان در سطح جهانی:
تالاب شادگان تا به امروز چندین بار در سطح جهانی مطرح شده است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:
* در سال ۱۳۵۳، تالاب شادگان به شماره ۲۱R۰۰۶ در فهرست تالاب‌ های بین‌ المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.
* تنها ۱۸ تالاب در سراسر دنیا وجود دارند که نامشان توسط سازمان بین‌ المللی یونسکو به عنوان یک اثر جهانی ثبت شده است و شادگان نیز یکی از آنهاست. به همین دلیل این تالاب گنجینه ای طبیعی برای ایران و جهان محسوب می شود.
تماشای نادرترین گونه های جانوری جهان در ونیز ایران :
حدود ۳۲۷۷۶۵ هکتار از تالاب شادگان به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخته می شود و ۲۹۶ هزار هکتار آن منطقه حفاظت شده می باشد. این تالاب زیستگاه بیش از ۳۰درصد از پرندگان ، ۲۵ درصد از پستانداران و ۴۵درصد از ماهیان کشور را در خود جای داده است .

۱- پستانداران
تا به حال ۴۰ گونه پستاندار در تالاب شادگان شناسایی شده اند که مهم ترین آنها دلفین بینی بطری با نام محلی دلفین و نام علمی tursiops truncatus است که به دلیل حرکات نمایشی زیبا از شهرت بسیاری برخوردار است و در دهانه خلیج فارس و خور موسی به چشم می خورد.
پستانداران مهم دیگر در این تالاب عبارتند از:
* گراز با نام محلی خنزیر و نام علمی sus scrofa
* گربه جنگلی با نام محلی بزون و نام علمی felis chaus
* شنگ بانام محلی چلیب المای و نام علمی lutra lutra
* گرگ بانام محلی ذئب و نام علمی canis lupus
از دیگر پستانداران این منطقه می توان به شغال، روباه معمولی، تشی، خرگوش، خوتکا، انواع‌ موش‌، راسو و کفتار نیز اشاره نمود.
۲- پرندگان
۱۵۴ گونه پرنده در تالاب شادگان زندگی می کنند که ۲۰ گونه ی آنها بومی و مابقی مهاجر هستند و تنها در فصل مهاجرت مهمان این تالاب زیبا می شوند. به هنگام پاییز دسته های پرندگانی همچون انواع اردک، مرغابی، غاز، قره غاز، پلیکان و فلامینگو از کانادا، سیبری و شمال اروپا به این منطقه می آیند تا از هوای معتدل آن استفاده کنند. از میان این جانداران، ۱۳ گونه از آنها مانند اردک مرمری (که ۳۰ تا ۶۰ درصد جمعیت جهانی آن در این تالاب وجود دارد)، حواصیل بزرگ، حواصیل زرد، حواصیل هندی، بوتیمار کوچک، اردک سر سیاه، اردک بلوطی، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی قرار دارند و نیاز مند حفاظت هستند.
میوه خور، لیکوتالابی، چنگر، انواع کاکائی، خروس کولی، تنجه و خوتکا اردک سر سبز، حاجی لک لک، اردک سیاه کاکل، دراج، آبچلیک، بوتیمار، اکراس آفریقایی، اگرت کوچک، حواصیل خاکستری، صدف خوار، چوب پا، نوک خنجری، خروس کولی، خروس کولی دم سفید، گیلانشاه دم سیاه، پرستوی دریایی معمولی، کاکایی سر سیاه، کاکایی صورتی و چک چک پشت سفید از دیگر پرندگان ساکن در این تالاب هستند.
۳- آبزیان
۳۶ گونه ماهی مردابی و ۴۵ گونه ماهی دریایی و ۴ گونه میگو، آب های این تالاب را برای زیستگاه خود انتخاب کرده اند و بخشی از تنوع زیستی آن را تشکیل می دهند. ماهی بنی، ماهی حمری، ماهی گتان، ماهی برزم‌، ماهی شیربت‌، ماهی شلج‌، ماهی هامور، ماهی کپور معمولی، کپور رنگی و کپور سرگنده‌ و کپور آینه‌ای، ماهی بیاح‌، ماهی شانک، ماهی پیکو، کفشک ماهی و ماهی صبور از جمله ماهیان قابل مصرف تالاب و گربه‌ ماهی، بوشلمبو، مارماهی و کوسه‌ ماهی نیز از انواع غیر قابل مصرف آنها می باشد.
۴- دوزیستان و خزندگان
سه گونه دوزیست ازجمله قورباغه و وزغ و ۹ گونه خزنده از جمله تیر مار، یله مار و افعی سوسن و لاک پشت های خزر و سه چنگالی فراتی از دیگر جانداران این تالاب هستند و به عنوان زیستگاهی امن از آن استفاده می کنند.
پوشش گیاهی | تنوعی کم نظیر:
۱۷ جامعه اصلی گیاهی متشکل از ۱۱۰ گونه گیاهی در شادگان شناسایی شده اند. قسمت آب شیرین تالاب، دارای پوشش گیاهی متنوع و انبوهی می باشد که علاوه بر زیبایی منطقه، زیستگاه خوبی را برای پرندگان مهاجر ایجاد کرده است.
قسمت آب شور تالاب بخش های مختلفی را از نظر پوشش گیاهی در بر می گیرد. اگر جاده آبادان – ماهشهر همچون یک مرز میان جنوب و شمال این تالاب در نظر بگیریم، آن بخش از تالاب که در جنوب این جاده قرار دارد، به دلیل نزدیکی به خلیج فارس و تاثیرات جزر و مد دریا و وجود شوره زار های وسیع تنها ۲۵ درصد پوشش گیاهی وجود دارد و حتی در برخی نقاط هیچ گونه گیاهی دیده نمی شود. در این بخش علف شور و گیاهان تیره ی گرامینه بیش از هر نوع گیاه دیگری فرصت رشد یافته اند.
در شمال جاده وضعیت کاملا تفاوت است و حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد پوشش گیاهی مطلوب وجود دارد که گونه های غالب آن، جگن و لوئی و گیاهان علفی تیره گرامینه هستند.
با وجود همه ی تفاوت ها در بخش های مختلف تالاب می توان به طور کلی برای پوشش گیاهی داخل تالاب و کناره های آن از گیـاهان هیگروفیت ( گیاهان رطوبت دوست ) و مزوفیت ( گیاهان مزوفیل یا نیمه نم پسند )، چولان(جگن)، بردی(لوئی)، نی(قصب)،اویار سلام و علف شور دائمی و فصلی نام برد و گیاهان هالوفیت و گزروفیت ( گیاهان خشکی دوست یا خشکی پسند )، گیاهان مرتعی(بوته ای) چون کنگر وحشی، یولاف، سوروف، خارشتر، شوره و گل رنگ وحشی را به عنوان پوشش گیاهی زمین های خشک و شن زارهای حواشی تالاب در نظر گرفت. البته گونه های درختی و درختچه ای از نوع گز، نخلستان ها و زمین های زراعی نیز در اطراف تالاب به چشم می خورند و در میان تالاب نیز حضور گیاهان دیگری همچون گیاهان آلاله آبی و نیلوفر آبی، قابل توجه است.