لشکر آباد اهواز

لشکر آباد اهواز

بازار فلافل اهواز یکی از مراکز فروش فلافل واقع در خیابان انوشه، لشکرآباد اهواز است. این بازار با وجود صدها مغازهٔ فلافل‌فروشی، یکی از جاذبه‌های توریستی شهر اهواز می‌باشد.
انوشه” یا همان “لشکرآباد” خودمان، مشتری‌های ثابت دارند؛ آفتاب که غروب می‌کند، چراغ دکه‌های فلافل‌فروشی هم روشن می‌شود و مشتری‌ها کم‌کم از راه می‌رسند. فلافل‌فروش‌های جوان خیارشور، گوجه، کلم، انواع ترشی و هرآنچه می‌شود کنار قرص‌های فلافل، درون ساندویچ جا داد را یکی‌یکی از خانه بیرون می‌آورند و می‌چینند روی میز، جلوی مثلا رستوران خود را هم آب‌پاشی می‌کنند و کم‌کم آماده می‌شوند برای استقبال از مشتری‌ها.
در لشکر اباد فلافل که غذای محلی جنوب است عرضه می شود و فروشندگان نیز برخورد محترمانه ای با مشتری ها دارند و بر اساس اعتماد برخورد می کنند، به این صورت که وقتی مشتری به محل کسب آنها مراجعه و غذایی را میل می کند، بر اساس اعلام مشتری وجه آن را دریافت می‌کنند و این رفتار قطعا تنها یک حرکت تبلیغاتی نیست، بلکه ریشه در آداب و رسوم مردم این منطقه دارد.
هوا که تاریک می‌شود، مشتری‌های گرسنه از راه می‌رسند؛ هر کدام نانی برمی‌دارند و شروع می‌کنند به پر کردن آن؛ می‌گویند این‌جا سلف‌سرویس است؛ ۱۵۰۰ تومان می‌دهی و هر چه دلت می‌خواهد می‌ریزی درون ساندویچ! بعضی مشتری‌ها آنقدر نان خود را پر می‌کنند که محتویاتش از گوشه و کنار آن می‌زند بیرون! فلافل، گوجه، خیارشور، بادمجان، انواع ترشی، سس قرمز تند، سس سفید و هرچه روی میز پیدا می‌شود، تا جایی که نان جا داشته باشد می‌ریزند کنار هم!
فلافل‌فروش‌های جوان هم پشت دکه نشسته‌اند و پا روی پا انداخته‌اند و به مشتری‌ها خوش آمد می‌گویند.
سرگرم صحبت با فلافل‌فروش‌ها هستیم که شیرینی‌فروش‌ها، بامیه‌فروش‌ها و قلیان‌فروش‌ها هم سر و کله‌شان پیدا می‌شود. کنار خیابان بساط می‌کنند و انواع شیرینی را روی میز خود می‌چینند؛ زولبیا و بامیه‌ها را که درون تابه‌ای از روغن سرخ می‌شوند، بیرون می‌کشند و می‌گذارند جلوی مشتری.
این روزها فلافل‌فروشی‌های متعدد اهواز در خیابان لشکرآباد با طعم‌های دلپذیر و سبک سلف‌سرویسی خیابانی‌شان، از جاذبه‌های جدی گردشگری اهواز به‌شمار می‎روند، تا جایی که راسته اختصاصی فلافل اصل اهوازی و مخلفات رنگارنگش، با بازارهای بین‌المللی غذا در تایلند و مالزی مقایسه می‌شود. وقتی عطر انواع خوراکی‌های خوشمزه، از سمبوسه و فلافل تا بادمجان سرخ‌کرده و زولبیا و بامیه، با شور و حال فروشندگان خونگرم اهوازی همراه می‌شود، زندگی جان تازه‌ای می‌گیرد و عجیب نیست که گردشگران را چنین به وجد می‌آورد، چشیدن طعم‌های جنوبی را حتما در لشکرآباد تجربه کنید.