مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر
۱ مسجد جامع شوشتر که یکی از دیدنی ترین مساجد ایران است در مرکز این شهر قرار دارد و از کتیبه های آن چنین استنباط می شود که خلفای عباسی در زمان امام حسن عسگری (ع) به ساخت آن اقدام نموده و پس از آن تکمیل و ترمیم شده است. این مسجد با ۵۴ ستون در ایوان و طاقهای موسوم به رومی تأثیر فرهنگ دیرینه ایران و معماری محلی منطقه را با سقفها، گچبری ها، کنده کاریها و مناره ها و آجرکاریهای پر نقش ملهم از فرهنگ اسلامی در قالبی ارزشمند و زیبا به منصه ظهور رسانده است.

بنای این مسجد را به سال ۲۵۴ هجری قمری در زمان خلافت عباسی نسبت می‌دهند ولی چندین بار که آخرین آن سال ۱۱۷۱ خورشیدی بود، تعمیر و مرمت گردید.

در داخل شبستان و بخش ورودی مسجد کتیبه های نفیس و با ارزشی مربوط به دوره های مختلف اسلامی وجود دارد که اهمیت مسجد را صد چندان کرده است. تعداد این کتیبه ها که به خطوط مختلف نظیر ، کوفی ،ثلث،نسخ و نستعلیق نگاشته شده است بالغ بر ۳۰ کتیبه می باشد که اکثر این کتیبه ها فرامین حکومتی میباشند، از زیباترین این کتیبه ها که به خط کوفی نگاشته شده اند : یکی کتیبه سوره یاسین است که بر روی دیوار جنوبی ودر کنار محراب است ودر بالای سر آن نام خلیفه بیست ونهم با متیف های گل گیاهی و زمینه رنگی لا جورد نوشته شده است و دیگری کتیبه ای است چوبی به خط کوفی مربوط به قرن چهارم هجری که احتمالاٌ از جایی به داخل مسجد آورده شده است و در آن بخشش مالیات گاو و گوسفند از مردم تستر یا همان شوشتر نوشته شده است . از دیگر کتیبه های موجود در مسجد ، کتیبه هایی است که مربوط به قلعه سلاسل است این کتیبه ها مربوط به دورههای مختلف تاریخی است که در آنها شرح بعضی حوادث در خصوص قلعه و شهر آورده شده است واز وضعیت قلعه سلاسل در آن ادوار سخن به میان آورده است . به هر صورت این کتیبه ها بخشی از تاریخ مکتوب شهر کهن وتاریخی شوشترند که در این مکان به دلیل حکومتی بودن مسجد در آن نصب می باشند.