نخلستان بندقیر

نخلستان بندقیر

روستای بند قیر یکی از روستاهای قدیمی استان خوزستان بین دو شهر اهواز و شوشتر واقع شده است. این روستا در جغرافیای استان خوزستان محل اتصال سه رودخانه «شطیط»، «دز» و «گرگر» است که با هم در تنگه روستای بند قیر متصل می‌شوند و کارون اصلی را تشکیل می‌‌دهند.‏
روستای بند قیر در زمان ساسانیان مورد توجه بود و در آن دوره سدی روی رودخانه گرگر بنا کردند که از آن پس با توجه به ساخته شدن این سد از “قیر” نام منطقه به «بند قیر» شهرت گرفت. ‏روستای بندقیر به لحاظ زمین و آب از روستاهای بسیار مرغوب برای فعالیت‌های کشاورزی به حساب می‌آید. رود کارون قبل از رسیدن به شوشتر به دو شاخه تقسیم می‌شود و این دو شاخه مسیری را طی می‌کنند و در محلی به نام روستای بندقیر به همدیگر وصل می‌شوند و روستای بندقیر از سه جانب یعنی سمت شرق، غرب و جنوب محصور رودخانه است. از سمت شرق و جنوب شاخه گرگر یا دو دانگه و از سمت غرب شطیط یا چهاردانگه روستا را احاطه کرده اند. البته رودخانه دز نیز در همین روستا به شطیط ملحق می‌شود. پس با این حساب کشاورزی در این روستا بسیار خوب و عالی است. بند قیر بندی باستانی و از بناهای مجموعه سازه‌‌های آبی تاریخی شوشتر به شمار می‌رود.

این بند را به‌ وسیله قیر (نفت خام) اندود و محکم کرده بودند. کاربری این بند کنترل پیوستن رودخانه‌‌های شطیط و گرگر را به یکدیگر بر عهده دارد. همچنین رود دز نیز در این منطقه به آنها می‌‌پیوندد و کارون را تشکیل می‌‌دهند. بندقیر در حدود ۴۵ کیلومتری جاده اهواز شوشتر واقع شده ‌است. منبع درآمد مردم این روستا کشاورزی است. نخلستان‌های زیبایی در این روستا دیده می‌شود.
اگر بدنبال دیدن نخلستان های زیبای این دیار هستید می توانید به این روستا سری بزنید و مرغوب ترین خرماها را تهیه کنید.
۴۰۰ رقم خرما در دنیا تولید میشود که ۷۰ رقم از انها در استان خوزستان است بهبهان ،آبادان،شادگان ،کارون ،ماهشهر ،اهواز ،باوی و هندیجان و شوشتر از شهرستان های عمده تولید خرما و رطب در استان می باشند.
۷۰ هزار تن خرما ی تولید خوزستان به ۱۷ کشور جهان ازجمله انگلیس ،کانادا ،روسیه ،آلمان ، کردستان عراق،لبنان ، لهستان صادر می شود .