نرگس زارهای بهبهان

نرگس زارهای بهبهان

شهر بهبهان در شمال شرقی خوزستان به واسطه داشتن یکی از قدیمی‌ترین نرگس زار های ایران شناخته شده است. نرگس زار بهبهان که یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی بهبهان به خصوص در زمستان است، قدمتش به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد در گذشته چیزی حدود ۷۰۰ هکتار مساحت داشته است. گل نرگس را در ایران به طور طبیعی می‌توان در دشت‌ها و کوهپایه‌های زاگرس مشاهده کرد و خوب است بدانید گل نرگس ایران در جشنواره گل هلند رتبه نخست را به دست آورده است.
گل نرگس مسکینک که عطر و بویی بسیار بیشتر از سایر گونه ها دارد تنها در شهرستان بهبهان کشت می‌شود. این نوع از گل نرگس از لحاظ ظاهری بسیار ریزتر از سایر گونه‌هاست و چندان مشتری پسند نیست، اگر چه بسیار کمیاب و نایاب است. در نرگس زار های بهبهان چهار نوع متفاوت گل نرگس شناسایی شده است که نرگس شهلا وسعت بیشتری از سایر گونه‌ها داد. از دیگر نمونه‌های گل نرگس در نرگس زار ها هم می‌توان به نمونه پُر پر یا شصت پر، پنجه گربه ای و «مسکینک» اشاره کرد.
این گل در فصل زمستان چنان نرگس زار بهبهان را یکدست سفید و طلایی می کند که از مسافتی دور هم عطر نرگس به مشام هر گردشگری می رسد. در اکتشافاتی که در سال ۱۳۶۱ از منطقه تاریخی ارجان (شهر قدیمی که در مکان بهبهان کنونی وجود داشته است) به دست آمده، مستنداتی به دست آمده که قدمت گل نرگس بهبهان را آشکار می‌کند. در این اکتشافات در لباس مومیایی کشف شده، دکمه های دیده می شود که نقشی شبیه به گل نرگس دارند. مومیایی متعلق به «کیتین هوتران» پادشاه ایلامی(عیلامی) است که در آن زمان در ارجان یا همان بهبهان فعلی می‌زیسته بود. بر همین اساس با قاطعیت می توان گفت که اصیل ترین و با کیفیت ترین گل نرگس با قدمت ۵۰۰۰ سال را نه تنها در کشور بلکه حتی در جهان ، نرگس‌زار بهبهان است.