هفت تپه

هفت تپه

اگر شما هم عاشق تماشای آثار تاریخی هستید برای دیدن از محوطه تاریخی هفت تپه باید به حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شوش و ۱۰۰ کیلومتری اهواز بروید. این محل به چغازنبیل هم نزدیک است و فقط حدود ۲۳ کیلومتر تا آن فاصله دارد پس می توانید طوری برنامه ریزی کنید تا همزمان از این دو آثار تاریخی باارزش ایران بازدید کنید. شاید کنجکاو شده اید درباره محوطه باستانی هفت تپه و قدمت آن بیشتر بدانید؛ در واقع در اینجا خرابه ها و باقی مانده هایی از یک شهر باستانی را می بینید که قدمت آن به ۳۵۰۰ سال قبل برمی گردد. چیزی که در این محوطه زیاد به چشم می خورد وجود تپه های متعدد است که اسم این محل هم از همین تپه ها آمده است. این محوطه حدود ۱/۵ کیلومتر مربع است و از ۱۴ تپه مختلف تشکیل شده است همین وسعت زیاد باعث شد که باستان شناسان و کاوشگران زیادی در آن به دنبال آثار باستانی بودند.
در هفت تپه حین عملیات ساختمانی قسمتی از یک دیوار خشتی و طاق آجری نمایان شد و پس از انجام حفاری های علمی، آثار زیادی از دوره ایلامی از دل خاک بیرون آمد. یکی از آرامگاههایی که حفاری شد به گفته دکتر نگهبان آرامگاه تپتی آهار و ملکه او است. این موضوع در سنگ نوشته ای که در محوطه آرامگاه بود نوشته شده است. در این آرامگاه حدود بیست و یک اسکلت وجود داشت. پس از هر تدفین در آرامگاه با آجر بسته می شد و در تدفین بعدی دوباره آنرا باز می کردند. به طور کلی در این منطقه گورهای جمعی، مقبره شاهی، تدفین در تابوت، تدفین های ساده در کف خانه و تدفین در گور خمره دیده شده است.

چند سنگ نوشته بزرگ و بیش از هزاران گل نوشته در هفت تپه کشف شده که نشان از رواج کتابت در این دوره تاریخی می دهد. البته اکثر آنها به زبان اکدی بوده اند. مهرهای فراوانی نیز در منطقه هفت تپه کشف شده است. ظروف و پیکرهای سفالی، اشیای فلزی، سردیسهای گلی، تابوت، اندودهای گلی منقوش، اشیای سنگی و اشیای متنوع تزیینی از موارد دیگری هستند که در هفت تپه کشف شده اند.

قدیمی ترین تاق ضربی فلات ایران در هفت تپه :
محوطه هفت تپه احتمالا همان شهر تیکنی ایلامی است. می توان گفت پس از رونق یافتن شوش و چغازنبیل در ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد از اهمیت هفت تپه کاسته شد. بقایای زیگوراتی در هفت تپه به صورت مخروبه قرار دارد که احتمالا در حدود ۳۰ متر ارتفاع داشته است. این زیگورات در کنار موزه قرار دارد که در زمان جنگ تحمیلی بسیار آسیب دیده است. در محل دیگری بقایای یک کاخ دیده می شود که از آنجا تعداد زیادی گل نوشته بابلی کشف شد. طاقی که در مقبره مشهور هفت تپه وجود دارد قدیمی ترین نوع طاق ضربی در دوره ایلامی و فلات ایران است و از نمونه مشابهش در چغازنبیل، ۲ قرن قدیمی تر است.

در زیر تعدادی از برجسته ترین آثار این موزه را معرفی می کنیم:
گل نوشته ها : یکی از مهمترین آثار کشف شده در این سایت باستانی هفت تپه ، گل نوشته ها هستند که بر روی چندین و چند کتیبه سنگی بزرگ به خط میخی و زبان اکدی نوشته شده اند. دیدن این متن های باستانی در این موزه می تواند شما را در سفری تاریخی به گذشته های دور ببرد.
مهرها: از دیگر آثار مهم کشف شده در محوطه هفت تپه ، مهرها هستند که طراحی جالبی دارند. این مهرها به صورت مسطح یا استوانه ای هستند و برای ساخت آن ها از موادی مثل سنگ و گل پخته استفاده شده است.
پیکرهای کوچک سفالین: این مجسمه های کوچک و سفالین طراحی های جذاب و جالب توجهی دارند. برای ساخت این پیکرهای کوچک بعد از قالب گیری، آن ها را در کوره می پختند. این پیکرهای کوچک تنوع زیادی دارند؛ بعضی از آن ها در شمایل انسان هستند و بعضی ها هم حیوان ها را به تصویر درآورده اند.
ظرف های سفالین: این ظرف ها هم از دیگر آثاری هستند که معمولا در بیشتر سایت های باستانی کشف می شوند. سفال های این محوطه یا ساده و یا با طراحی های جذاب هستند. سفال هایی که در آن ها هیچ طرح و نقشی به کار نرفته بیشتر نخودی رنگ هستند و آن هایی که طراحی دارند در رنگ های قهوه ای روشن و یا تیره دیده می شوند.
تابوت: تعداد بسیار زیادی از تابوت های سفالین در هفت تپه کشف شده که به خوبی طراحی های مرسوم آن زمان را به ما نشان می دهند.
وسایل تزئینی : این وسایل فقط کارکرد زیبایی داشتند و از آثار ارزشمند هنرمندان آن دوره به حساب می آیند. از ارزشمندترین آثار تزئینی ای که در این محل به کشف رسیده گردن بندهایی هستند که از سنگ های باارزشی مثل عقیق درست شده اند
سردیس های گلی: شاید یکی از ارزشمندترین آثار کشف شده در سایت هفت تپه همین سردیس ها باشند این سردیس ها شامل یک زن و مرد ایلامی و ماسک چهره یک مرد است.
اشیای فلزی: در این محل اشیایی مثل سوزن، دکمه، قلاب، سرنیزه، خنجرها و … بدست آمده که از اشیای فلزی اند.