کول خرسان

کول خراسان

 

• کول خرسون یکی از جاذبه های کمتر شاخته شده کشورمان است که با طبیعتی بکر از شما میزبانی می کند.
• در سفر به این جاذبه مجموعه ای از آثار طبیعی همچون رود و آبشار و چشمه و… را در کنار یکدیگر خواهید دید.
• اگر خواهان یک سفر ماجراجویانه و هیجان انگیز هستید کول خرسون بهترین گزینه برای شماست.
در مسیر کول خرسون…
برای رسیدن به کول خرسون باید صبر و تلاش بسیاری به خرج دهید و خودتان را برای پیاده روی طولانی مدت آماده کنید. در مسیر رسیدن به دره ی شگفت انگیز کول خرسون، از کنار دریاچه سد دز می گذرید و شاید با دیدن آب شفاف آن هوس کنید تنی هم به آب بزنید. پس از تجدید قوا و کمی استراحت مسیرتان را ادامه می دهید و به قبرستان قدیمی قلعه شاداب می رسید.
قلعه شاداب، قلعه ای با ۱۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض است که به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران شناخته می شود. این قلعه کاملا در داخل کوه کنده شده و بسیار متفاوت از دیگر قلعه ها می باشد.
ادامه ی راه را باید در مسیر مالرویی طی کنید که دامداران منطقه برای رسیدن به چراگاه ها از آن استفاده می نمایند. کم کم دره اشکفت زرده، نمایان می شود که به اشتباه توسط برخی، به عنوان همان کول خرسون شناخته می شود. در این دره باقیمانده هایی از یک آسیاب را خواهید دید که احتمالا توسط طایفه ی بختاریِ ساکن در این محل و در گذشته های دور استفاده می شده است.
درختان کنار، سدر، بادام کوهی و نخل درختانی هستند که کم کم به چشم می خورند و خبر از نزدیک شدن به کول خرسون می دهند که قرار است با شگفتی هایش جادویتان کند.
آشنایی با کول خرسون (دره ارواح(
کول خرسون نام دره ای شگفت انگیز و مسحور کننده است که با نام دره ارواح نیز شناخته می شود. این دره بخشی از رشته کوه های زاگرس می باشد و آب و هوایی متفاوت را در منطقه ای گرم ایجاد کرده است. برای رسیدن به این دره باید ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر پیاده روی نمود و سختی آنرا به جان خرید اما همین که چشمتان به دهانه ی مملوء از گیاه پر سیاوشان بیفتد، تمام خستگی هایتان را فراموش می کنید و تنها چیزی که فکرتان را مشغول می کند رسیدن به انتهای دره است.
برای آشنایی با فضای این دره، دیواره هایی بلند را تصور کنید که شما را احاطه کرده اند و اجازه نمی دهند آسمان را ببینید. شاید به همین دلیل است که نامش را دره ارواح گذاشته اند. این دیواره ها به حدی به یکدیگر نزدیک هستند که تنها اجازه ی عبور یک نفر را از میان خود می دهند و در انتها شما را به رودخانه دز می رسانند که دمای آبش تا منفی ۲۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد. این تنها گوشه ای از جلوه های این دره بود که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.
به کول خرسون وارد می شویم…
به محض رسیدن به دهانه ی کول باید کلاه ایمنی بر سر گذاشت. با ورود به کول خرسون دیواره هایی که ارتفاع آنها به بیش از ۲۰۰ متر می رسد، شما را از دو سو احاطه می کنند و مسیرِ بسیار باریکی را برایتان فراهم می کنند. در بستر این دره ، آب در جریان است که از چشمه های درون دره سرچشمه می گیرد.
بستر این دره پوشیده از شن و ماسه و سنگ ماسه ای است و هر چه جلوتر بروید دیواره ها بلندتر و فاصله ی میا آنها کمتر می شود تا جایی که اثری از آسمان دیده نمی شود. صدای گذر آب و چکیدن آن از دیواره ها به گوش می رسد و صدای پرندگان نیز در فضا پیچیده است. به دو راهی که برسید ، باید راه سمت راست را در پیش بگیرید. بیش از ۴ ساعت پیمایش در میان آب و خشکی لازم است تا صدای گذر آب رودخانه دز به گوش برسد و به شما بفهماند که به پایان دره نزدیک می شوید.
ابتدای کول خرسون تا انتهای آن در حدود ۱۰ کیلومتر است و در انتهای مسیر دره، سطح آب به حدی افزایش پیدا می کند که مجبور به شنا می شوید. در نهایت رودخانه ی خروشان دز نمایان می شود و صدای تند آب ها و گرداب های فراوانش در فضا طنین می اندازد. از اینجا به بعد خطر سفر چندین برابر می شود و تنها اگر شناگر ماهری با تجهیزات کامل باشید می توانید ادامه راه را بروید.
اگر تجربه و سر نترس داشته باشید می توانید به دز خروشان بزنید و پس از حدود ۳.۵ ساعت به دزفول برسید و گرنه بهتر است از همینجا برگردید و از دل سپردن به خشم زیبای دز منصرف شوید.
دیدنی ها و تفریحات کول خرسون
کول خرسون دقیقا در جایی قرار دارد که تصور وجود چنین جاذبه ای کمی دور از ذهن به نظر می رسد اما به یک باره دیدنی هایی پیش چشمتان قرار می گیرند که با دیدنشان غافلگیر می شوید.
۱- فضای وهم انگیز | هیجانی فراموش نشدنی
با ورود به کول خرسون، تنها گوشه هایی از آسمان را خواهید دید چرا که دیواره های این دره بسیار نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. گاهی چشمتان به سنگ ها و تنه ی درختانی می افتد که بر اثر سیلاب جابه جا شده و به داخل دره آورده شده اند اما این تمام ماجرا نیست، وقتی به بالای سرتان نگاهی بیندازید، متوجه تعدادی از آنها می شوید که به دلیل تنگی دره نتوانسته اند به داخل آن راه پیدا کنند و در میان دیواره ها اسیر شده اند. مجموع این آثار، فضایی وهم انگیز را ایجاد می کند که آدرنالین خون را افزایش داده و فرصت تجربه ی هیجانی فراموش نشدنی را به شما می دهند.
۲- جریان آب
یکی از شگفت انگیز ترین جلوه های کول خرسون جوشیدن چندین چشمه از دیواره های آن است که باعث می شود محیط درون آن همواره مرطوب باشد. این آب با آب ناشی از چشمه های زیر زمینی و رودخانه دز ترکیب شده و در میان دره جریان می یابد. این آب گاهی در زیر زمین به مسیر خود ادامه می دهد و گاه با حضورش بر روی زمین پاهایتان را خیس می کند.
۳- حوضچه گهر
پس از پیمایش کول خرسون، در منتهی الیه آن به دره غاری قوسی شکلی می رسید که مانند یک تونل به نظر می رسد و شما را به حوضچه ای به نام گهر در انتهای خود می رساند. این حوضچه، ۵۰ متر طول و ۳ متر عرض دارد و به رودخانه دز می رسد.
۴- رودخانه دز و گرداب مرگ
کول خرسون به رودخانه دز منتهی می شود، رودخانه ای که با جوش و خروش خود و گرداب هایش، خشم زیبایی از طبیعت را به نمایش گذاشته است. دز رودخانه‌ای است که از رشته کوه زاگرس میانی سرچشمه می گیرد و با گذر از قسمتی از سرزمین عزیزمان، حیات را به آن می بخشد.
در بخشی از این رودخانه که در نزدیکی کول خرسون و در منطقه ای به نام چال کندی قرار دارد، عمق زیاد رودخانه و شدت جریان آب و نیز وجود گرداب بسیار خطرناک موجب نا امن بودن آن گردیده و به دلیل آنکه گرداب این قسمت می تواند جان انسان را بگیرد نام گرداب مرگ را بر آن گذاشته اند.
خوشگذرانی در کول خرسون
در سفر به کول خرسون می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:
پیمایش دره کول خرسون : با عبور از میان دیواره های بلند این دره می توانید گوشه گوشه ی آن را کشف کنید و تجربه ای جدید در طبیعت گردی کسب نمایید.
شنا در کول خرسون : حوضچه ی انتهایی دره مکانی مناسب برای شنا کردن است البته اگر این ورزش را به خوبی بلد باشید.
قایقرانی در کول خرسون: اگر تجهیزات کافی به همراه داشته باشید می توانید به رود دز بزنید و همراه با تنداب ها و گرداب های خروشان، رفتینگ را به شکلی متفاوت تجربه کنید.
بهترین فصل سفر به کول خرسون:
برای انتخاب زمانِ سفرتان به کول خرسون دقت و وسواس بالایی به خرج دهید. کافیست فصل اشتباه را انتخاب کنید تا در سیلاب های منطقه که تا ارتفاع ۱۵ متر دره را پر از آب می کنند، گیر بیفتید. انتخاب زمان سفر به کول خرسون را شوخی نگیرید. حتما پیش از رفتن، پیش بینی های آب و هوایی را چک کنید و از نبود بارش در روزهای پیش رو مطمئن شوید.
در نظر بگیرید که دمای درون کول خرسون بسیار پایین تر از دمای اطراف آن است پس به خیال اینکه این منطقه در استانی با آب و هوای گرم واقع شده، سردترین روز سال را برای سفر انتخاب نکنید. دمای کول خرسون در تابستان ها به منفی ۲۰ درجه سانتی گراد هم می رسد و ممکن است اختلاف دمای آن با شوشتر به ۳۰ درجه نیز برسد. پس پیش بینی هایتان را درست انجام دهید.
به طور کلی زمان مناسب برای پیمایش کامل کول خرسون را اواسط خرداد ماه می دانند چرا که با پایان یافتن باران های بهاری و گرم شدن هوا خطرات کمتری شما را تهدید می کند.
مهارت های مورد نیاز برای سفر به کول خرسون:
اگر می خواهید راهی کول خرسون شوید باید حتما تجربه طبیعت گردی داشته باشید و اصول آن را بدانید. آمادگی جسمانی را فراموش نکنید که یکی از ضروریات این سفر است. دانستن اصول کوهنوردی و شنای حرفه ای به شما کمک می کند بیشتر از این سفر لذت ببرید. اگر قصد قایق سواری در دز را داشتید حتما با تجهیزات مناسب این کار را انجام دهید و جانتان را به بازی نگیرید.