گوردخمه (استودان‌ها)

گور دخمه استودان ها شوشتر

گوردخمه (استودان‌ها) در زمان و آیین زردتشتیان ، دخمه هایی هستند برروی صخره در خارج از شهر که محل قراردادن مردگان برای فسیل شدن آن‌ها بوده است.
گوردخمه ها یا استودان‌ها (استخوان‌دان) گورستان زرتشتیان است که مردگان خود را دفن نمی‌کرده بلکه آن‌ها را در دخمه‌ها می‌گذاشتند و پرندگان شکاری گوشت آن‌ها را می‌خوردند. گویا هر استودان یا گوردخمه به یک خاندان زرتشتی اختصاص داشته است.
گورد‌خمه‌ها ( استودان‌ها) در بیرون و شمال شهر شوشتر واقع شده‌اند که در دامنه کم ارتفاع کنده شده‌اند. این گوردخمه ها اتاق‌های کوچک مکعب شکلی هستند که میان کمر کوه کنده و میانه هر استودان گودال چهار گوشی است. سابقا استخوان‌های مردگان در آن‌ها زیاد دیده می‌شد و در برخی جاها دو یا سه دخمه به هم راه داشته‌اند.
در اطراف شوشتر بیش از حدود صد گوردخمه وجود دارد که همگی در نوع خود بی‌نظیر و با ارزش هستند.
گوردخمه “بلوگاه” به عنوان یکی از بی‌نظیرترین گوردخمه‌های اطراف شهر است .
در اکثر روستاهای شوشتر از جمله روستای پیرگاری و روستای تک تکاب، گوردخمه‌های زیادی وجود دارد اما متاسفانه دسترسی به برخی از آن‌ها به علت صعب‌العبور بودن و عدم وجود امکانات ممکن نیست.
با وجود برخی آثار تاریخی با ارزش کنار برخی از این گوردخمه‌ها مانند وجود کتیبه در کنار گوردخمه روستای تخت قیصر بهترین شکل حفاظت از آن‌ها به علت عدم دسترسی کافی حفاظت توسط خود روستاییان است.
نزدیک‌ترین گوردخمه‌ها به این شهرستان گوردخمه‌های کنار مقام صاحب‌الزمان و گلوگاه در اطراف شهر هستند.

روستای حسن‌شاهی شوشتر از جمله مکان‌هایی است که هنوز مورد بررسی‌های باستان‌شناختی قرار نگرفته‌است.